Možnosti financování nemovitostí

Hypotékou

Hypotéky se v poslední době staly velmi oblíbeným způsobem financování koupě nemovitosti. Díky velké konkurenci bank na trhu hypotéčního úvěrování jsou dnes podmínky získání hypotéčního úvěru lepší než kdykoliv předtím. Hypotéku nebo-li hypotéční úvěr lze využít na pořízení nemovitosti s tím, že jako zajištění tohoto úvěru poskytuje klient bance svou nemovitost jako zástavu. Doba splácení hypotéčního úvěru je volitelná v rozmezí od 5 do 20 let, u některých bank i 25 nebo dokonce 30 let. Právě prodlouženou dobou splatnosti získáváte nízké měsíční splátky, a tak si můžete dovolit koupi i dražší nemovitosti. Jednou z nesporných výhod hypotéky jsou právě nabízené nízké úrokové sazby. Při volbě podmínek hypotéčního úvěru si rovněž můžete určit tzv. období fixace – tedy po jak dlouhou dobu zůstane přidělené úrokové procento pevné, např. 1 rok, 3 roky, 5 let, ale i 10 let. Další výhodou je možnost odpočtu zaplacených úroků z hypotéčního úvěru ze základu daně z příjmu. Samotný odpočet má samozřejmě svá omezení – lze odpočítat jen úroky z úvěrů poskytnutých na pořízení nemovitosti se zástavou dané nemovitosti, jen pro účely bydlení a jen do určité výše. Druhou stranou mince jsou však také některá omezení, která pro hypotéční úvěry platí. Pokud máte raději větší jistotu a zvolíte si pro svůj hypotéční úvěr delší období fixace úrokového procenta, pak nemáte možnost libovolného předčasného splacení úvěru. Rozhodnete-li se pro zaplacení části nebo celku úvěru dříve než je v úvěrové smlouvě sjednáno, musíte počítat s tím, že banka Vám naúčtuje pokutu za předčasnou úhradu nebo předčasné splacení. Výjimku tvoří pouze ukončení doby fixace, tedy v případě 5-leté fixace je to uplynutí prvních 5 let splácení hypotéky. V ten okamžik máte možnost část nebo zbytek hypotéky uhradit bez pokut.

Stavebním spořením a úvěrem ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je také vhodným způsobem financování nemovitosti. Oproti hypotéčnímu úvěru poskytuje jistotu pevné úrokové sazby po celou dobu splácení úvěru a také umožňuje splatit část nebo celou výši úvěru předčasně. Úvěr ze stavebního spoření lze získat pouze v případě, že samotné stavební spoření, na které se úvěr čerpá, již trvá alespoň 2 roky, je na něm naspořeno minimálně 40% cílové částky a dosahuje stanoveného bodového ohodnocení. S ohledem právě na tyto podmínky jsou naopak hypotéční úvěry daleko přístupnější. Pokud nesplňujete podmínky poskytnutí úvěru ze stavebního spoření a přesto byste mu dali přednost před hypotékou, můžete využít možnosti tzv. překlenovacího úvěru, který Vám stavební spořitelna poskytne právě do doby přidělení běžného úvěru ze stavebního spoření. Nevýhodou překlenovacího úvěru jsou vyšší úrokové sazby počítané nejen z výše úvěru, ale i z již naspořené částky.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je zřejmě nejrychlejší možnost získání financí na koupi čehokoliv, včetně nemovitosti, nebo jen části kupní ceny. I u spotřebitelského úvěru můžete ručit nemovitostí, pokud chcete čerpat větší obnos, a nebo pokud nemáte k dispozici ručitele, kteří by bance poskytli za Vás jištění. I spotřebitelský úvěr je možné splatit kdykoli bez sankcí. Nespornou nevýhodou jsou však vysoké úrokové sazby, podstatně kratší doba splatnosti (max. 10 let) a také u něj nelze odpočítávat úroky ze základu daně jako je tomu u hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Jak nejrychleji a nejpohodlněji vyřídit úvěr?

Nabízíme Vám službu vyřízení hypotéčního úvěru, úvěru ze stavebního spoření či spotřebitelského úvěru právě u nás v naší kanceláři. Jsme partnerem Hypoteční banky a.s. a vyřizujeme našim klientům úvěry v pohodlí naší kanceláře. Kontaktujte nás pro získání potřebných informací.